KobiHosting// Kobiler İçin Web Hosting
 
  İÇERİK
         Ana Sayfa
         Haberler
         Web Hosting
         Google Kayıt
         News / NNTP
         Otomobil / Tuning
         IRC / Sohbet
         Mesajlarınız
         RJ45 Çakma Şekli
         IDN Çevirici
         İletişim

  KATEGORİ

         Sunucu Yönetimi ( 13 )
         Güvenlik ( 0 )
         Ağ Temelleri ( 3 )
         Uygulama Merkezi ( 2 )
         Virus-Trojan ( 5 )
         Arama Motorları ( 4 )
 

  MESAJLAR

seo

15.01.2008

Ozellikle Windows sunucular hakkındaki tüyolarınız çok işime yarıyor. Çok teşekkür ederim…

 
 

 
  İSTATİSTİK
 

Online

1

Bügün Gelen Ziyaretçi

12

Dün Gelen Ziyaretçi

28

Toplam Ziyaret

196882

       
6 Kategoride 27 Makale
6 Kategoride 2 Resim
97 Haber 332 Üye

 

 

Pardus... Özgürlük İçin...

SysAdminDay

Her yıl, Temmuz ayının son cuması "Dünya Sistem Yöneticiler Günü" olarak kutlanmaktadır.

Dünya Sistem Yöneticileri Günümüz Kutlu Olsun :)

 

 

 

 

      E-Reklam Nedir ?
( Admin )
      Bu Makele 7393 Kez Okunmuş 08.06.2007
 

İnternet Reklamcılığı Nedir ?Reklam sözcüğü, Latince clamare (çağırmak) fiilinden gelmektedir. Bu anlamıyla reklam batı dillerinde avcıların av avlarken avlarını cezbetmek, çağırmak için kullandıkları hileleri, yolları, yöntemleri, ifade etmek için kullanılmıştır. Günümüzde reklamcılık daha çok özel kuruluşların ürettikleri mal veya hizmetlere talep yaratmak veya var olan talebi arttırmak amacıyla kitle iletişim araçlarında yer veya zaman satın alarak giriştikleri tanıtma faaliyetlerinde kullandıkları bir iletişim tekniğidir (Küçükkurt, ? : 1)

 

İnternet sayesinde reklamcılar kendilerine yeni bir av sahası daha edindiler. İnternet reklamcılığı online pazarlama ve interaktif reklamın bilinmesi gerekir. 

Online pazarlama, ürün veya hizmetlerini internette sunan şirketlerden oluşmaktadır. Online pazarlama genellikle diğer web sitelerinde reklam yayınlayarak veya reklamı bir başka yöntemle hedef kitleye sunarak yapılır.

 

Online reklamın üç temel amacı vardır;

·             Bir markanın, kuruluşun ya da web sitesinin, WWW’ bir poster ya da afiş olarak kullanarak, kamuoyu nezdinde bilinirliğini arttırmak

·             Web sitesinin ziyaretçi trafiğini oluşturup genişletmek

·             Tüketici tepki yönetimini web sitesine yönlendirerek bir reklam kampanyasının stratejik amacını oluşturmak. (“Yeni Medyanın Gelişimi Doğru Yönde İlerliyor”, Avrupa Planlama Rehberi 1997-1998 Eki, Marketing Türkiye Dergisi, 15 Ocak 1998 Sayısı, Sayfa 56-61)

İnteraktif reklam: Tüketicinin yalnızca aradığı niteliklere uygun ürün ve hizmetlerin reklamlarını izlemesine olanak tanıyan bir elektronik sistemde ye alan ya da yapısı bu tür karşılıklı bilgi alışverişine olanak sağlayan reklam (Gülsoy, 1997: 262).

İnternet reklamcılığı; internet üzerinde yapılan ürün/hizmet reklamlarıdır ve Online pazarlama içerisinde yer alır.


Internet Reklamcılığının Tarihçesi


 

İnternetin 80’li yıllarda toplumun kullanımına ilk açıldığı dönemlerde, tam bir reklam aracı olarak kullanılması pek de ana hedef değildi. Başlangıçta sadece dolaylı tanıtımların hakimiyeti vardı ve web sayfalarının ziyaretçilerine, oluşturuluş amaçlarına hizmet eden bilgiler sunuyorlar, bu arada da belli bir tanıtım görevini de paralel olarak yürütüyorlardı. En çok rastlanan metot ise ekranın bir kenarında görüşe sunulan hareketli metinlerdi.

Ancak 1990’ların gelmesiyle birlikte artan kullanıcı sayısına bağlı olarak, online reklamcılıkta bir patlama meydana geldi.

Büyük yayınevleri ve internet yatırımcıları bu mecranın daha profesyonel şekilde kullanılabilmesi amacıyla çeşitli arayışlar içerisine girdiler ve web sayfalarını taşıdıkları birincil bilgilerin dışında ek mesajlara da yer verebilecek ortamlar olarak görmeye başladılar. Böylece ortaya çok çeşitli başka sayfalara bağlantı imkanları da sunan  web sayfaları çıktı

Şu anda internet reklam pazarı, yaklaşık 20 milyon dolar büyüklüğündedir ve bir yıl içerisinde iki katına çıkması beklenmektedir. İnternet afişlerinin maliyeti ise 200 ile iki bin dolar arasında değişmekte ve uygulamanın teknik özelliklerinin yoğunluğuna göre fiyatlandırılmaktadır. (Serkan Gülener, “İnternet’te reklamcılık”, Marketing Türkiye Dergisi, 15 Mayıs 1999 Sayısı, Sayfa 94).

 

Reklamcılar derneğinin 1Ocak-31 Haziran 2001 tarihleri arasında geçerli fiyatları ise şöyledir: (www.rd.org.tr)

· Proje danışmanlığı ve konsept geliştirme 1.550.000.000 TL

· Tasarım Her sayfa için uygulama, tasarım ve tekniğe bağlı olarak kararlaştırılır. 5.000.000.000 TL

· Banner reklam (programlama dahil) 1.550.000 TL

Reklamcılar Derneği’nin web sayfasında yayınlanmış olan bu listenin oldukça yetersiz olduğu fark edilmektedir. Dünyada ve Türkiye’de internet alanında yapılan reklam çalışmalarının büyük bir kısmı web sayfası tasarlayan şirketler veya web sayfasını bünyesinde barındıran büyük web alanlarının sahibi şirketler tarafından gerçekleştirilmektedir (Örneğin ülkemizde superonline ve netbul şirketleri kendi bünyelerindeki web sayfalarının reklam faaliyetlerini yürütmektedirler). Reklam ajansları bu alana bünyelerinde küçük birimler kurarak veya web sayfası tasarlayan şirketlerle beraber çalışarak katılmaktadır. Reklam ajansları internetin belli bir kitleye seslenmesinden ve genel hedef kitleye tam olarak ulaşamamasından dolayı bu alana yönelik çalışmalarını ağırdan almaktadırlar.
 


Yorumlar


Makalelere Yorum Yapabilmek İçin
Üye Olmanız Gerekmektedir 

Üye Adı   : 
Şifre   : 

Önemli: Bu üyelik sadece bu site üzerinde makale ve haber takibi ve yorum yapma amacini taşır. KRKN a ait diger hizmetlerle hicbir iliskisi yoktur.

ANKET


      Pardus 2009
      Kuracağım - ( 17 )
      Kurdum ve beğendim - ( 12 )
      Kurdum ve beğenmedim - ( 11 )
      Kurmayacağım - ( 23 )

EN ÇOK OKUNAN

         RJ45 Çakma Şekl... ( 10314 )
         E-Reklam Nedir ... ( 7393 )
         SEO Sozlugu... ( 7039 )
         Windows 2003 te... ( 6887 )
         Google Kriterle... ( 6828 )
         VISTA'ya Networ... ( 6677 )
         SEO Nedir ?... ( 6422 )
Güncel Virus Listesi
LİNKLER

         Google Kayıt Reklam
         OemTURK 2.ci El OEM Pazarı
         KRKN Web Hosting
         AdWords Reklam
         TeamPALIO Forumu

Karakan Networking Bu Site KOBiPARK Teknoloji Hizmetidir